Stromy z pravěku v našich zahradách – Aurakárie

V češtině mají půvabné jméno blahočety, ale spíše je známe pod počeštěným latinským názvem araukárie. Pocházejí ze subtropických krajů jižní polokoule a jsou to jedny z nejstarších dřevin přežívající jako druh sto milionů let. U nás se často pěstují jako okrasné stromky v interiéru.

Stromy z pravěku v našich zahradách – Aurakárie
Stromy z pravěku v našich zahradách – Aurakárie (Zdroj: shutterstock.com)

Pokud máte stanoviště chráněné před silným studeným větrem, můžete si araukárii chilskou (Araucaria araucana) vysadit i na zahradě, tento druh přečká mrazy do –18 °C.
Dokonalá pravidelnost

V přírodě dorůstají blahočety až do výšky padesáti metrů, trvá jim to ovšem mnoho desetiletí. V našem podnebí se přece jen drží více při zemi, roční přírůstky jsou malé a dočkáme se tak čtyřmetrového vzrůstu. I mladé stromky budou ovšem svým zvláštním tvarem s pravidelně dokola vyrůstajícími větvemi doslova obalenými hustými krátkými jehličkami velice zajímavým solitérem.

Pozor na slunce, vodu a mráz

Vybrat pro blahočet správné místo je ovšem trošku oříšek, je opravdu hodně choulostivý. Na přímém letním slunci snadno zaschne, opadají mu jehličky a to je vlastně konec – nikdy už mu znovu nenarostou. Rozhodně mu tedy bude lépe v přistínění vysokými stromy. Zároveň ovšem nesmí být místo příliš mokré, jsou to stromy vysokohorských oblastí, kde rostou na kamenitých stráních. U nás bývá problém hlavně s jarním táním sněhu, v té době se strom probouzí ze zimního spánku, snadno natáhne příliš velké množství vody do kořenů a ty začnou rychle uhnívat. Nejlepší místo je někde v kamenitém svahu, odkud voda rychle odteče.

Dostatek výživné půdy pak blahočetu zajistíte usazením mladého stromku do jámy vyplněné kvalitní humózní zeminou, později už si najde živiny rozložitými kořeny. Na zimu je třeba chránit korunu před mrazem i zimním sluncem obalením rohožemi nebo netkanou textilií, půdu okolo kmene nastelte vrstvou propustného mulče, abyste ochránily před mrazem kořeny. Araukárie bude při dobré péči skutečně vznešenou dominantní ozdobou vaší zahrady.

Stěhovavé pokojovky

Blahočet chilský je jediný z 19 přežívajících druhů těchto živých fosilií, který v našich podmínkách celoročně venku obstojí. Většina araukárií je endemická a vyskytují se jen v Nové Kaledonii, jinde je najdete velice vzácně v botanických zahradách. Ostatní druhy jsou původem z Austrálie, Nové Guinei, Chile, Argentiny a Brazílie. Jako pokojový stromek se nejvíce pěstuje blahočet ztepilý (Araucaria heterophylla) s vodorovně postavenými větvemi a ploše rozloženými svěže světle zelenými jehličkami.

Zdravý stromek má husté větve až k zemi a je velice dekorativní pokojovou rostlinou. Na léto ho můžete přestěhovat na balkon nebo na zahradu na polostinné místo, v zimě má pak nejraději místnost s teplotou do 14 °C. Blahočet ztepilý je tak ideální rostlinou do nevytápěných zimních zahrad. Růst je pomalý, takže přesazovat stačí jednou za tři až čtyři roky. Vždy použijte kyselou zeminu bez vápna, nejlépe směs vřesovky, rašeliny a písku v poměru 1:1:1. Písek zaručuje dobrou propustnost. Blahočet totiž vyžaduje pravidelnou zálivku i občasné rosení, nesmí ale stát ve vodě.

TIP

Letnění pod stromy

Květináč s blahočetem ztepilým můžete na léto zapustit do země v přistínění vzrostlými smrky nebo thujemi. Z okolní půdy si bude nabírat živiny, navíc takové místo si podrží většinou dostatek vláhy, ale půda je zde dobře propustná, takže nehrozí přemokření.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jaké jehličnany využít na zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o zahradě, ve které převažují jehličnaté stromy. Popis jednotlivých druhů stromů (tisovec, modřín, borovice, cedr...). Rady, jak tvarovat jehličnaté stromy.

Jehličnany v našich zahrádkách

Pan Halama představuje různé druhy jehličnanů a radí, jak se správně pěstují.

Pokojové rostliny

Dnes bude řeč o pokojových rostlinách, které nevyžadují velkou péči.

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.